Takarékoskodjon, de körültekintően tegye! Tekerje le a radiátor szabályozóját szükség szerinti mértékben éjszakára, vagy ha nem tartózkodik otthon. Lakottan azonban ne hagyja a lakást teljesen kihűlni – a felfűtés szintén költséges és elindulhat a falak penészesedése is.
Amennyiben egy helyiséget nem használ, és ott letekeri a radiátorszelepet, tartsa az ajtókat csukva. Így a párás levegő nem áramlik a kevésbé fűtött helyiségbe, és a falak penészedése megelőzhető.
Szellőztetés
Szellőztetés során először zárja el a fűtőtestet, majd nyissa ki teljesen az ablakot. Napi többszöri néhány perc elég ahhoz, hogy friss levegőt engedjen a lakásba – anélkül, hogy az utcát fűtené.
A „bukóra” állított ablakok esetén a folyamatosan beáramló hideg levegőt a radiátor érzékeli, s nem tud lekapcsolni, így az utcát fűtik.
Radiátorok letakarása
Vastag függönyök, bútorok ne takarják a fűtőtestet, mert megszűnik a radiátor és a légtér közötti légáramlás.
Amennyiben a radiátoron szárítja a ruhákat a fűtési számla megemelkedhet!
Nyílászárók állapota
A legtöbb épületben még régi nyílászárók vannak, ezek szigetelése, cseréje ajánlott. Ha éjszakára leengedi a redőnyt és elhúzza a függönyöket, akkor is megtakarít.
A fűtés elinduláskor
A szelepeket két fűtési időszak között nem szabad lezárni. Mivel a szelep a fűtött helyiség hőmérsékletének függvényében a beállított fokozatnak megfelelően automatikusan nyit és zár (nyáron is, mikor nem megy a fűtés) elzárt állapotban, a nyári melegekben egyre jobban próbál zárni, s így egy idő után „letapadhat”, beragadhat. Ősszel, fűtésindulásnál nem tud nyitni akkor sem, ha magasabb állásba tekerjük. A másik hiba, ami jelentkezhet az elzárás miatt, a légtelenítési probléma, mivel a zárt radiátorszelepeknél a levegő a fűtőtestekből nem tud eltávozni.
Ezért a termosztatikus radiátorszelepeket fűtési idényen kívül nyitva kell tartani, illetve a fűtés indítása után is egy-két hétig javasolt nyitott állapotban tartani, s csak ezt követően olyan fokozatba állítani, ami a lakók számára kellemes hőmérsékletet jelent.
Légtelenítés
Amennyiben a radiátoron van légtelenítő szelep, ennek használatával az energiafelhasználás a folyamatosan áramló víz miatt optimális lesz. Az épület fűtési rendszere a központi légtelenítővel együtt a társasház osztatlan közös tulajdona, így annak üzemeltetése is a közösség feladata.
Külső Szigetelés
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a fűtéskorszerűsítést követően, rövidtávon belül meg kell oldani a lakóépület külső hőszigetelését.Télen minden lakást fűteni, nyáron egyre többet hűteni kell. Nem mindegy, hogy mindezt mennyi energia-befektetéssel tesszük. Nyáron a hő az épületek belseje felé, télen az épületekből kifelé áramlik. Továbbá, ha megakadályozzuk a nagy hőmérsékletesést a belső és külső falfelület között, elkerülhetjük a falak penészesedését is.
A homlokzati szigetelésre fordított költségek, a megtakarított fűtési energiának köszönhetően 3-4 éven belül megtérülnek, a megtérülési idő után pedig továbbra is jelentős, mintegy 30-50%-os költségmegtakarítást eredményeznek.