Radiátor típusok, radiátorcserék
Tatabányán a lakótelepi lakásokban az alábbi radiátortípusok találhatóak.
acéllemez tagos radiátor
|
öntöttvas radiátor
|
törölközőszárítós radiátor
|
RADAL alumínium radiátor
|
acéllemez lapradiátor
|
Radiátor csere
A felhasználó tulajdonában lévő berendezések üzemeltetése, karbantartása, fejlesztése a tulajdonos feladata. A javítási, karbantartási feladatokat úgy célszerű szervezni, hogy az ún. fűtési időszakban (szeptember 15-től április 15-ig) csak rendkívül indokolt esetben - üzemzavar esetén - történhet munkavégzés.
A 2005. évi XVIII. sz. törvény a távhőszolgáltatásról 54. (6) bek. alapján a felhasználó csak a távhőszolgáltató előzetes hozzájárulásával helyezhet át, alakíthat át felhasználói berendezést.
Radiátorcserénél figyelembe kell venni, hogy a felszerelni kívánt új radiátor az épület fűtési rendszeréhez megfelelően illeszkedjen:
- a radiátor anyaga egyezzen meg az eredeti radiátor anyagával,
- egycsöves átkötőszakaszos fűtési rendszereknél az új radiátor szerelvény kizárólag kis áramlási ellenállású lehet,
- egycsöves átfolyós hálózatokba elzárók beépítése tilos, mert a helyiségsort kizárja a fűtésből,
- az új radiátor teljesítménye jó közelítéssel egyezzen meg a leszerelni kívánt radiátoréval,
- az új radiátor mérete is lehetőleg egyezzen meg a leszerelni kívánt radiátor méretével, hogy az elférjen és a csatlakozási méretek (kötéstávolság) is megegyezzenek,
- a fürdőszobai csőfűtőtestek falon elhelyezett hőleadóra (pl.: törölközőszárítós radiátor) történő cseréjénél a megfelelő típus kiválasztásában kérjük vegye figyelembe épületgépész szakember javaslatát.
Leginkább az egycsöves fűtési rendszerek esetében végzett szakszerűtlen beavatkozás okoz komoly zavarokat a felszálló vezeték működésében. Különös gondot kell fordítani arra, hogy a vásárolt radiátor anyaga megegyezzen az eredeti radiátor anyagával. Amennyiben a jelenlegi fűtési rendszer alumínium radiátorokkal van felszerelve, nem jó, ha pl. acél anyagú radiátorra cseréljük, mert a két különböző anyag között elektrolízis, azaz belső korrózió jön létre. Ekkor a rendszerben iszap keletkezik, mely a különböző területeken lerakódik, akadályozva a benne lévő víz áramlását.
A bejelentés nélkül kivitelezett, szakszerűtlen radiátorcsere gondot okozhat a fűtéskorszerűsítés megvalósításakor is. A radiátor bekötővezetékek szakszerűtlen átalakítása (pl. 1” méretű acél csővezeték D15 rézcső méretre alakítása, szűkítése), a hibásan beépített radiátor, a nem megfelelő elzárók beépítése fűtési elégtelenséget okozhat, illetve kivitelezhetetlenné teheti a fűtéskorszerűsítést.
Sok esetben előfordul az is, hogy a közös képviselők tudta nélkül szerelik le a tulajdonosok a radiátorokat. Ez különösen ősszel jelent problémát, amikor a hideg időjárás beköszöntével a közös képviselő megrendeli a fűtést.Ilyen esetekben fordul elő, hogy fűtés indításakor a rendszer nincs feltöltve, vagy nem üzemel megfelelő módon, ezért a fűtés indítása jelentős késedelmet szenved. További problémát jelent, ha a közösség tudta nélkül történik a radiátor cseréje. Ilyenkor a leürített rendszer akár hetekig, nyáron esetleg hónapokig is víz nélkül, üresen áll, mert nincs, aki gondoskodjon a feltöltéséről. Ekkor a hálózat elemeit korróziós folyamatok károsítják. |